Referat fra generalforsamling, kreds 5, 22. januar 2025
POLITIPENSIONISTERNES LANDSFORENING Kreds 5, Syd – og Sønderjylland Referat af Generalforsamling den 22. januar 2025 kl. 1300 På Haderslev PG
Formanden bød velkommen til generalforsamlingen. Generalforsamlingen blev suspenderet under frokosten.
Formanden genoptog generalforsamlingen.
1. Valg af dirigent
Jørgen Mørk-Jensen blev foreslået, og valgt
2. Godkendelse af fuldmagter
Der var ingen
3. Formandens beretning:
Afdøde medlemmer mindedes – Æret være deres minde.
Vi er i dag samlet 30 medlemmer til generalforsamlingen. Et fint fremmøde. Tak for det.
En særlig velkomst til formanden for Syd- og Sønderjyllands Politiforening, Ole Stenshøj.
Vi havde ved årsskiftet 163 medlemmer, hvilket er en tilgang på 1 medlem. 8 nye medlemmer er kommet til i årets løb, mens 7 medlemmer har meldt sig ud eller er stoppet af naturlige årsager.
Politipensionisterne i Danmark har 2357 medlemmer, hvilket er 59 færre end sidste år.
Der blev afholdt generalforsamling den 6. februar 2024 i Haderslev med 20 deltagere.
Bestyrelsen har holdt møde i marts og i november og i øvrigt klaret bestyrelsesarbejdet via mail og telefon. Bestyrelsessuppleanten Per Heissel er fuldt inddraget i bestyrelsesarbejdet.
Bestyrelsen har udarbejdet et brev med en beskrivelse af Politipensionisterne i Danmarks virke og funktion. Brevet udleveres af den lokale tillidsmand fra Syd- og Sønderjyllands Politiforening til kommende tjenestemandspensionister med en opfordring om indmeldelse.
Generalforsamling i Politipensionisterne i Danmark blev afviklet i Odense den 18. april 2024, hvor vi ud over Finn Knudsen havde 5 delegerede: Niels Hedeager. Benny Kristensen, Børge Thomsen, Per Heissel og Erling Lorentzen.
OK 24 udmøntede over de næste 2 år en stigning på tjenestemandspensionen på 7,4 %. Den største stigning i rigtig mange år.
1. april 2024: 5,89 %.
1. april 2025: 1,31 %
1. november 2025: 0,20 %.
Vores ønske om udmøntning på pensionen af den resterende løndannelse var med i forhandlingerne, men blev ikke imødekommet.
Vi forsøger at få kravet med igen i OK 26.
Efter ansøgning fik vi midt på året et økonomisk tilskud fra Syd- og Sønderjyllands Politiforening på 3000 kr. til gavn for medlemmerne. Tak for det.
Den 10. oktober prøvede vi et nyt tiltag og inviterede medlemmerne med hustru til frokost på Øster Højst Kro. 75 deltog frokosten. En rigtig god dag, som vi gentager til oktober.
Jeg vil her til slut takke bestyrelsen for deres arbejde i årets løb.
4. Kassererens beretning
Regnskabet blev gennemgået. Årets resultat blev et underskud på 3.346,80 kr. og en beholdning på 50.926,54 kr. Regnskabet godkendt.
5. Behandling af indkomne forslag
Der var ingen
6. Aktiviteter
Der bliver arrangeret en bustur til København d. 13. maj 2025. Vi skal først besøge Politimuseet og herefter Frihedsmuseet, hvor vi får 1 sandwich + øl/vand. Indbydelsen sendes ud i starten af marts. Tilmelding efter ”først til mølle”. Der bliver en egenbetaling på 300 kr./person.
Vi gentager arrangementet på Øster Højst Kro d. 9. oktober 2025.
7. Forslag til aktiviteter.
Hans Michael foreslog en udflugt til Regan vest.
8. Valg:
Næstformand/sekretær Benny Kristensen – genvalgt for 2 år
Kasserer Børge Thomsen – genvalgt for 2 år
Bestyrelsessuppleant Per Heisel – genvalgt for 1 år
Revisor Bent Christensen – genvalgt for 2 år
Revisorsuppleant Bjarne Davidsen – genvalgt for 1 år
9. Eventuelt.
Arrangementet på Øster Højst Kro sidste år blev rost.
Uwe efterlyste kopi af regnskabet – det fik han
Formanden afsluttede generalforsamlingen og takkede dirigenten for veludført arbejde.
Der blev udråbt 3-foldigt ”Leve for Foreningen”
Finn Knudsen Jørgen Mørk-Jensen
Referent Dirigent