• Hjem
  • Kreds 3 alt indhold

Informationsskrivelse til politipensionisterne i kreds 3

Herning, den 8. august 2021. Informationsskrivelse til Politipensionisterne i kreds 3.


Under Hovedbestyrelsesmødet i Politipensionisternes Landsforening torsdag den 5. august 2021 gav forbundsformand Heino Kegel og juridisk chef Stig Berthelsen fra Politiforbundet følgende orientering om Politiforbundets nye medlemstyper:

”Forbundsformand Heino Kegel orienterede om vedtagelser af lovændringerne på kongressen i maj måned. Det nye er, at pensionister for fremtiden enten skal være medlem som passiv+ eller som passiv. Ændringerne er gennemført, fordi der gennem de seneste år er opstået et større og større ønske om, at man efter pensioneringen kan opretholde en tæt tilknytning til Politiforbundet.

Passiv+ medlemskab koster 200,-kr. pr. måned. De 137,50 kr. kan fratrækkes i skat for tjenestemandspensionister. Dette medlemskab giver mulighed for få faglig rådgivning -en obligatorisk ulykkesforsikring – mulighed for at tilkøbe livsforsikring og helbredssikring – adgang til at benytte Politiforbundets læringsplatforme -mulighed for at leje ferieboliger på lige vilkår med tjenestegørende – adgang til rabatter med Forbrugsforeningen og med det nye tiltag PlusKort-app – mulighed for at gøre brug af politiforbundets øvrige samarbejdspartnere, herunder Lån & Spar bank, Politiets Sprogforbund og Tjenestemændenes Låneforening – adgang til Politiforbundets kommunikationsplatforme og til at modtage Dansk Politi.

Passiv medlemskab koster 422,-kr. pr. år. Det svarer til et alm. månedskontingent. Det er vurderingen, at hele kontingentet, 422,- kr. kan fratrækkes i skat.

Dette medlemskab giver adgang til at leje ferieboliger på de kendte vilkår (efter lodtrækningerne) -div. rabatter hos Forbrugsforeningen og det nye PlusKort-app-mulighed for at bruge øvrige samarbejdspartnere, Lån &Spar bank, Politiets Sprogforbund og Tjenestemændenes Låneforening – adgang til politiforbundets kommunikationsplatforme og til at modtage Dansk Politi.

Juridisk chef Stig Berthelsen, Politiforbundet oplyste, at ændringerne i politiforbundet love var begrundet dels i medlemshenvendelserne men også i økonomien. Politiforbundet har i de seneste år haft underskud på driften. Det indgik også i lovændringerne, at der for fremtiden skal betales for Politibladet. Det er situationen med det passive medlemskab og en af flere muligheder for at bringe balance i regnskabet.

Et andet problem har været – og eksisterer fortsat, at der ikke må udveksles oplysninger om medlemmerne uden at det enkelte medlem har givet sit tilsagn. Det er derfor ikke længere muligt at udveksle oplysninger om det enkelte medlem, når pgl. overgår fra aktiv tjeneste til pensionist.

Han oplyste, at der i august/september måned udsendes skrivelse til alle ”pensionistmedlemmer med en orientering om de nye former for medlemskab (passiv+ og passiv). Det vil også fremgå af skrivelsen af man indenfor 3 måneder fra modtagelsen af skrivelsen skal tilmelde sig det nye medlemskab. Gør man ikke det bliver man automatisk slettet som medlem.”

Bestyrelsen i kreds 3 har besluttet, at vores medlemmer bør være orienteret om ovenstående, således at man har mulighed for at være forberedt på henvendelse om evt. medlemskab i én af de nye medlemstyper for pensionister. Det vil være op til det enkelte medlem at træffe sit valg, når man modtager henvendelsen fra Politiforbundet.

Der vil ikke ske nogen organisatorisk ændring i Politipensionisternes Landsorganisation, som fortsat vil have forhandlingsretten i CO 10 gennem pensionistgruppen. Landsforeningen kontingent er fradragsberettiget i SKAT grundet forhandlingsretten.

Politiforbundet vil undersøge hos SKAT om deres kontingent også vil være fradragsberettiget!
Med venlig hilsen
Bestyrelsen i kreds 3

Referat fra orienteringsmøde kreds 3 den 13. november 2024

Referat fra orienteringsmødet, der afholdtes onsdag d. 13. november på Politigården, Stationsvej 74, 7500 Holstebro, med deltagelse af bestyrelsen PL Kreds 3, MVJYL Politiforening og formænd/bestyrelsesmedlemmer fra kredsens seniorklubber.

Deltagere:
Viborg Seniorklub: (afbud)
Skive Seniorklub: (afbud)
Herning Seniorklub:
Jørgen Fisker (også bestyrelse kreds 3)
Holstebro Seniorklub:
Jens Møller Jensen
Willy Hald
Keld Jepsen
Silkeborg Seniorklub:
Jens Rasmussen
Ringkøbing Seniorklub:
Bjarne Højgaard
Viggo Nørgaard
Poul Verner Nørgaard – afbud på dagen
Thisted Seniorklub
Peter Hedegaard
Bjarne Andersen
Bestyrelsen PL – kreds 3:
Hans Jørgen Blicher Lauritzen, formand.
Jørgen Fisker
Per Ibsen (supl.)
Politiforeningen MVJ:
Niels Brohm, formand.
Rikke Worsøe, næstformand

Velkomst og praktiske bemærkninger
Blicher redegjorde for den udsendte dagsorden. Han takkede politiforeningen for, at vi kunne afvikle fællesmødet på Holstebro Politigård.
Niels Brohm bød velkommen til politistationen. Henviste til artiklen i seneste politiblad om pensionerede kollegers adgang på politistationer. Han glædede sig over, at det fortsat kunne lade sig gøre i MVJYL. Men det er jo en balancegang i forhold til moderne sikkerhedsmæssige forhold.

Orientering v/formand for MVJ politiforening.
Niels Brohm redegjorde for en række aktuelle forhold, der fylder hos politiforeningen – således:

⦁ En vådeskudsulykke på Vestegnen i generelle vendinger.
⦁ Fodbold. Den eneste kreds, der har 3 superligaklubber, hvilket trækker store veksler. Som man fx så ved weekendens derby mellem Viborg og FCM.
⦁ National beredskabsanalyse. De nuværende 5 beredskabsniveauer er for ufleksible. De ændres til noget mere fleksibelt og med konkrete vurderinger for hvert niveau.
Der er sideløbende diskussioner, der tyder i retning af, at man yderligere vil samle specialfunktioner, fx Beredskabspatruljer (Romeo) i måske en landsdelsorganisering.
Sammenholdt med mulig reduktion i antallet af beredskabsdelinger – fra 2 til 1 i fx MVJYL. De bruges mest til fodbold. Giver anledning til interne diskussioner i Politiforbundet. Niels havde selv haft et markant indlæg på HB-møde. Et væsentligt punkt er igen vurderingen af de faktiske af køreafstande og køretider, især det jyske. ”Spiller på hold” med kredsens ledelse i denne sag. P.t. er diskussionen på stand by.
⦁ Økonomi – sidst i SEP blev det af RPCH meldt ud, at der skulle laves en opbremsning. Findes kr. 100 mio inden årets udgang. Bl.a. begrundet i forventninger om bortfald af forventede tillægsbevillinger til politiet. Spares kr. 100 mio i 2025 også. Ukendt i 2026. Kører p.t. på en forlænget flerårsaftale. Det bliver svært i 2026!
Kredsens bidrag skulle være kr. 2,5 mio inden årets udgang. Kredsen var i udgangspunktet fornuftigt stillet. Det har nu ændret sig – flere blå skjorter til servicecentret m.m. P.t. mange vakante adm. stillinger.
Hidtil haft 23 konsulentstillinger, besat med pensionerede kolleger, hvilket har været afgørende for sagsbehandlingen, men som nu er opsagt fra nytår – samme i alle kredse.
Der køres ikke egentlig patrulje - man løser udrykningsopgaver og sagsbehandling. Skruet op for ferie og fridagsafvikling i kredsen.
⦁ 40 % sager er IT-relateret. Stort og småt. Hvilket stille krav til uddannelse.
⦁ OK24 – hvor der blev forhandlet organisationspuljer, herunder kr. 33 mio til udmøntning i kredsene til særligt udsatte. Gælder alle medarbejdere, uanset fagområde. Skal udmøntes i faste funktionstillæg m. pension. Beredskabet fylder forholdsvis meget i vores kreds. Men hvad er “udsat”? Det er i den virkelige verden ikke så lige til at enige om. Haft indledende forhandlinger.
⦁ CPI Hilborg går pr. 1.5.25. Uvist om det bliver en afløser fra egen kreds.
⦁ Vagtcentralen – besættelse af stillinger. De lange 3-årige turnusser gøres mere attraktive. Gerne så de fremmer forlængelser. Der udmøntes et forhøjet tillæg. Måske kan der blive konsulentstillinger på sigt. Aftalt 5-årig forsøgsperiode – så har der været 2 trivselsundersøgelser.
⦁ Hundeafdeling flyttes til Skive fra nytår. Alle blev opsagt. Ikke alle blev ansat igen. Samtidig reduceret til 19 patruljehunde + 2 narkohunde.
⦁ 2. halvår 25 – EU-formandskab. Herning indgår heri. Det vil stille krav om afgivelser, både i kredsen og nationalt. Formandskabet starter i ferieperioden 1. JUL 25.
⦁ Tilgang til PSK? Det ser nogenlunde ud – efterårsholdet fyldt op. Der er ansøgere nok, men for få kvalificerede. Store problemer i dansk. Der er slækket på krav! Man kan kun starte med én handleplan!

Kamp om ressourcer i forhold til de små årgange. Kommer til at lave mere målrettede uddannelser. Men andre virksomheder er interesserede og kan konkurrere på løn.

Uddannelsen måske tilbage som 3-årig, når ny flerårsaftalekommer. Også løn under uddannelse. Håber man!!
⦁ Forsøgskreds med elbiler. I Viborg. Begrænset til max. 160 km/t, hvilket giver lidt frustrationer. Her i kredsen gives en køretime forud fra rutineret el-bilsfører. Givet godt ud. Problemer med køresyge i elbiler andre steder.
⦁ Forsøgskreds med kropskameraer. 5 kredse i alt. MC’ere her i kredsen. Høj kvalitet. Kun tændt under opgaven. Gemmes foreløbig 30 dage. Det giver selvfølgelig anledning til diskussioner og overvejelser. Hvad hvis man fx glemmer at tænde under en hastig udrykningsopgave – har man så pådraget sig selv en mistanke? Dog visse positive forventninger i forhold til DUP-sager.
Blicher takkede Niels for et interessant og fyldestgørende indlæg.

Orientering om Politipensionisternes Landsforening:
Blicher orienterede om landsforeningen – således:
⦁ Der er p.t. indmeldt 2416 pens. kolleger. Det er ca. halvdelen af samtlige pensionistpensionister.

Landsforeningen arbejder på flere planer med optagelse af medlemmer bl.a. ændret vedtægterne således at det er muligt at blive medlem inden pensioneringen i det år hvor man fylder 63 år.

Ønske om deltagelse på seniorkarrierekurserne (dog afvist p.g.a. et presset kursusprogram).

Invitation af lokalforeningen når politiforening afholder afsked for pens. kolleger.

Seneste tiltag er forslag til PID om automatisk overførsel til Landsforeningen (ordning i Norge) i lighed med passiv og passiv+ ordningen (afvist af PID som værende i strid med GDPR reglerne).

Passiv 1401 medl. og Passiv+ 1231 medl. i Politiforbundet.

⦁ Det er vigtigt at understrege, at forhandlingsretten for pensionister ligger hos Landsforeningen.

⦁ Samarbejdet med politiforeningen her i kredsen fungerer godt. Niels forsøger at få samtykke inden kollegerne holder, så Blicher kan skrive til kollegerne på deres politimail og introducere Landsforeningen Kreds 3.

⦁ Landsforeningen har afholdt 2 HB møder, 3 FU møder og generalforsamling med 68 delegerede. Det årlige kontingent er fastsat til kr. 250 fra 2025 – dog således at kr. 50 tilbageføres lokalforeningen pr. medlem.
⦁ Landsforeningen og PID mødes nogle gange om året jf. samarbejdsaftalen.
⦁ I det seneste Politiblad har PL et indlæg om ligestilling/retfærdighed og herunder henvist til at PL sammen med Ældre Sagen og Faglige Seniorer har givet udtryk om den uretfærdighed og diskriminerende behandling af folkepensionister og tjenestemandspensionister.

Hvorfor der er anledning til at påpege følgende: Overenskomstforhandlinger OK24 gav omkring 10% på det private arbejdsmarked men uløste kun 8,80% på det offentlige område - dog kun 7,40% (generelle stigninger inklusiv reguleringsordningen) til statspensionisterne fordelt med ¼ 5,89% - ¼-25 1.31% og 1/11-25 0,20%. Vi får ikke del i beløb afsat til andre formål). Vores efterslæb udgør herefter 2.39%.
⦁ Som optakt til OK 26 har Landsforeningen nedsat internt udvalg med formand, næstformand og 2 kredsformænd. Vores bestyrelse har fremsendt forslag om, at pensionisterne får samme procentforhøjelse som det øvrige arbejdsmarked!
⦁ Politipensionister i kreds 3 har registreret 188 medlemmer. Vi må desværre igen i år notere tilbagegang som skyldes bl.a. dødsfald, udmeldelser samt få indmeldte.
⦁ Kredsforeningens generalforsamling i 2024 blev afholdt hos firmaet Dan Kalk i Løgstør med 29 deltagere. Det var glædeligt at Politiforeningen var repræsenteret ved formand Niels Brohm. der orienterede generelt om Midt- og Vestjyllands Politi.
⦁ Efter generalforsamlingen i foråret har bestyrelsen konstitueret sig med Jørgen Fisker som kasserer og N. O. Jespersen som næstformand. N.O. kunne desværre ikke være til stede i dag.
⦁ Der har været afholdt 3 bestyrelsesmøder samt et medlemsmøde den 27. august i Daugbjerg Kalkgruber med 19 deltagere. Bestyreren fortalte at kalkgruberne siden 60.erne har været ejet af familien Hildsgaard. Derefter en spændende guidet rundvisning ned i gruberne.

Efter frokost orientering om resultatet af OK 24 og optakt til OK 26 samt samarbejdet med MVJ politiforening om optagelse af politipensionister.
⦁ Bestyrelse har indgået aftale med virksomheden BILA i Nykøbing M. med virksomhedsbesøg og afvikling af generalforsamlingen tirsdag den 18. februar 2025 kl. 10. Det vil blive annonceret i næste Politiblad, ligesom der udsendes mødeindkaldelse med dagsorden til medlemmerne. Vi håber på et godt fremmøde.

Bordet rundt (gerne indlæg om arbejdet i lokale seniorklubber) til inspiration for andre.
Viborg – Ingen mødt, men formand Peder Byskov havde oplyst til Blicher, at det går godt – ”som det plejer”. Både i forhold til medlemstal og afholdelse af aktiviteter.
Skive – Ingen mødt, men formand Niels Jørgen Kristensen havde oplyst til Blicher, at det går godt og tilfredsstillende. Ca. 50 medlemmer. Der afholdes kvartalsmøder samt udflugter efter behov med god tilslutning.
Silkeborg – Jens Rasmussen oplyste, at de afholder kaffemøder hver måned samt andre arrangementer. Herunder julebanko samt julefrokost, besøg på kokkeskolen samt arrangement i relation til veteranhjem i Brabrand med indlæg fra PTSD kollega.
Ringkøbing – Bjarne Højgaard oplyste, at de har ca. 43 medlemmer. De afholder ca. 5 arrangementer om året. Herunder interessante ture til PSK i Vejle samt virksomheden Billig-Arbejdstøj i Spjald. Begge anbefalelsesværdige. Lille tilbagegang i medlemstal, men godt fremmøde. På vej til at afholde 25 års jubilæum.
Holstebro – Willy Hald oplyste, at der er 75 medlemmer. Kun pensionerede kolleger tæller som medlemmer. Der afholdes forskellige arrangementer. Bl.a. været på Tvis Mølle Naturlaboratorium. Månedlige frokostmøder, ligesom der afholdes julefrokost.
Thisted – Peter Hedegaard oplyste, at der er 51 medlemmer. De afholder 5 gange om året til kaffe på PG. De afholder efter behov et antal arrangementer i løbet af året. Bl.a. Oktoberfest. De har fastlagt, at man altid skal være mindst 20 deltagere til de egentlige arrangementer.
Herning – Jørgen Fisker oplyste, at der lige nu er 98 medlemmer. Formiddagskaffe på PG 9 gange årligt. Samt 4 andre arrangementer årligt. I år fa. Witt i Gødstrup, Rely on Nutec i Esbjerg, vinsmagning/grill, Retromuseet i Ulfborg sammen med osteriet i Bovbjerg. Generalforsamling og julefrokost i NOV. Haft 30 års jubilæum.

Eventuelt
Blicher henledte opmærksomheden på landsforeningens hjemmeside.

Jørgen Fisker, referent.

Ref fra møde med politiforeningen midt-og vestjylland 22. nov. 2023

REFERAT fra  Møde med politiforeningen i Midt- og Vestjylland og seniorklubberne onsdag den 22 november 2023

Bestyrelsen i Politipensionisterne – kreds 3 Midt- og Vestjylland indbød formænd og bestyrelsesmedlemmer fra de lokale seniorklubber i Midt- og Vestjyllands Politikreds til orienteringsmøde onsdag den 22. november 2023 kl. 1215 på Politigården, Stationsvej 74, 7500 Holstebro.

Dagsorden.

Modtagelse i hallen og udlevering af adgangstegn
Velkomst og praktiske bemærkninger
Frokost i kantinen
Orientering v/formand for MVJ politiforening.
Orientering om Politipensionisternes Landsforening:
– herunder revidering af samarbejdsaftale med Politiforbundet
- aftalekrav i forbindelse med overenskomstforhandlingerne(0K24)
- nye tiltag (forhandling om deltagelse på senkarrierekurser – link fra Forbundets hjemmeside til Politipensionisterne – ændring af PL.s vedtægter vedr. optagelse af medlemmer)
Bordet rundt (gerne indlæg om arbejdet i lokale seniorklubber) til inspiration for andre.
Kaffe.
Eventuelt
Afslutning senest kl. 15.
Bestyrelsen fra Kreds 3, Hans Jørgen Blicher Lauritsen og Per Ibsen afholdt forud for mødet med seniorklubberne et møde med formand og næstformand for MVJ politiforening.
Tak til formand Niels Brohm og næstformand Rikke Worsøe for at imødekomme opfordringen til dette møde samt det efterfølgende møde med bestyrelsesmedlemmer fra de 7 seniorklubber i Politikredsen.
Under det indledende møde, blev der udvekslet oplysninger om arbejdet i de respektive foreninger.

Derefter mødtes vi med deltagerne fra seniorklubberne jfv. dagens program.
Hans Jørgen bød velkommen og gav de praktiske informationer for forløbet af resten af dagen.
Frokosten blev derefter serveret i kantinen.

Til orienteringsmødet var der deltagere fra 5 af seniorklubberne i kreds 3.
Ialt deltog 12 medlemme, incl. Bestyrelsen samt Formand Niels Brohm og næstformand Rikke Worsøe.
Niels Brohm indledte mødet. Han oplyste, at MJV Politiforening har 589 medlemmer af Politiforbundet. Der er ”nogle få” der ikke er medlem af Politiforbundet.(Det kan have forskellige årsager)
Han oplever, at det bliver mere udpræget at nogle medlemmer bliver ramt af moralsk stress pga. af sagsantallet. Den økonomiske kriminalitet er stigende, og dermed mange sager.
Han nævnte også, at beredskaberne i kredsen er meget unge.
Rekrutteringen til politiet er et problem. Ud af 2500 ansøgere blev der kun ansat ca ¼.
Et problem for Midt- og Vestjyllands politikreds er de afgivelser, der er nødvendige fra kredsene til vagtcentralen. Der arbejdes på at finde en løsning på dette. Han nævnte en mulig løsning med specialkonsulenter?
Der er fremgang i tilslutningen, når kredsen arrangerer studiekreds, hvilket formanden så som et positivt tegn.
Hans Jørgen takkede formanden og næstformanden for deltagelse i mødet.

Hans Jørgen informerede derefter.
Han oplyste, at PL kreds 3 for tiden har 190 medlemmer. For at fremme antallet af medlemmer, har Hans Jørgen aftalt med Niels, at Niels giver information om PL til kolleger, der skal pensioneres, og om mulighed for, at henvende os til dem om medlemskab af PL. Der er lidt tvivl om det er ok fra Politiforbundet, men det bliver undersøgt.
Kreds Østjylland har en ordning, hvor de, der pensioneres, inviteres til en sammenkomst, hvor den lokale formand for PL kan informere og få tilladelse til henvendelse til dem.
PL Kreds 3 inviterede i august måned medlemmerne til et fagligt/ socialt arrangement i Virksund. Der var 20 deltager i dette møde, hvor formanden for Landsforeningen var tilstede.
Bestyrelsen i Kreds 3 er pt. uændret.
Der har været afholdt bestyrelsesmøde med hanblik på planlægning af generalforsamlingen 2024.

Politipensionisternes Landsforening har pt. 2449 medlemmer. Der er udarbejdet ny samarbejdsaftale med Politiforbundet. Pl. Vil gerne have oprettet link fra Politiforbundets hjemmeside til Pl.s hjemmeside. Ændring af brochure, som udleveres til kommende pensionister fra Politiforbundet.
Forslag til ændret formålsparagraf og forslag til ændrede optagelses regler for nye medlemmer. Vil foreslå, at man kan optages som medlem når man er fyldt 63 år, selv om man ikke er pensioneret.
OK 24. Der er rejst krav fra Pensionist sammenslutningen til CO 10 og derfra videre til CFU om at pensionisterne skal have fuld dækning af alle løndele ved overenskomsten samt dækket et efterslæb på 1,79%. Dette krav har støtte fra Politiforbundet.
PL har fremsat ønske om at måtte deltage i senkarriere kurserne, der afvikles af Rigspolitiet og Politiforbundet. Pt. Ikke mulighed.
Bordet rundt:
Skive : (oplyst til Hans Jørgen)Har pt. 48 medlemmer. De har oprettet en gavekasse. Afholder flere sociale arrangementer. De må komme på Politigården.
Herning: 102 medlemmer. Månedlig møde. Foredrag, besøg seværdigheder, vinsmagning og har arrangeret en 3 dages udflugt hvor der var 30 deltagere.
Viborg: 50 medlemmer. 3 foredragsaftner med god deltagelse, 1 forårstur og besøg på Politiskolen i Vejle.
Holstebro: 76 medlemmer, og 2 passive. Alle pensionerede.
Tur til brunkulslejren, Politiskolen i Vejle. Foreningen har 40 års jubilæum.
Silkeborg: 97 medlemmer herunder hustruer/samlevere. Afholder kaffemøde 1 gang om måneden. Har afholdt besøg på Politiskolen i Vejle. Besøgt Kokkeskolen i Silkeborg med 30 deltagere. Sommerudflugt til Tingbæk kalkmine. Årlig julefrokost med bankospil.
Ringkøbing: 40 medlemmer, Afholder 4-5 arrangementer. Nytårsparole, Firmabesøg og Grillfest.
Thisted: Afbud p.g.a. sygdom via e.mail.

Eventuelt. Intet .
Mødet afsluttet med kaffe og kage.
Hans Jørgen bragte en tak til deltagerne for fremmødet.

Referent.
Per Ibsen.

Referat fra bestyrelsesmøde kreds 3 den 13. januar 2022

POLITIPENSIONISTERNE  Kreds 3 Midt- og Vestjylland.
Referat fra bestyrelsesmøde torsdag den 13. januar 2022 kl.10 hos formanden.

Dagsorden
1. Velkomst.
2. Seneste nyt fra Landsforeningen.
3. Udfærdigelse af svarskrivelse til formand Mogens Winding.
4. Opfølgning af møderne med Politiforeningen og Seniorklubberne.
5. Status for afvikling af generalforsamlingen 100222.
6. Økonomi v/kassereren.
7. Eventuelt.
ad. pkt. 3 – det være praktisk at man har orienteret sig om udkastet til samarbejdsaftalen samt visionsskrivelse og har forberedt kommentarer hertil!
Der vil under mødet være en lettere forplejning.

Læs mere ...

Møde mellem politiforeningen i Midt-og Vestjylland og seniorklubberne 22. nov. 2021

Herning, den 22. november 2021. Møde med politiforeningen i Midt- og Vestjylland og seniorklubberne onsdag den 17. november 2021.


Tak til tillidsværket formanden Henrik Skriver Jensen og næstformanden Niels Bohm for at imødekomme opfordringen til dette møde samt det efterfølgende møde med bestyrelsesmedlemmer fra de 7 seniorklubber i Politikredsen.

Henrik Skriver Jensen
var glad for dette initiativ. I forbindelse med politiforeningens arbejde er der nogenlunde samme medlemstilslutning, men de kunne ønske lidt større tilslutning fra de yngre kolleger. Tiden er nu til igen at planlægge medlemsarrangementer. Der gøres en indsat for at tiltrække de nye kolleger. På TR kurserne (tillidsrepræsentantkurserne) har det knebet lidt med yngre kolleger, men noget sker der. Henrik oplyste endvidere, at det var hans indtryk at flere beslutninger var lagt ud til ledelsen og at der var flere politifaglige drøftelser med ledelsen på kurserne. Rundvisningerne på politigården var indstillet indtil videre. Henrik tror ikke, der skal ske ret meget med mere med Corona, før der indføres yderligere restriktioner. Det kan mærkes allerede nu med nogle få sygemeldinger. Corona har givet og giver udfordringer i dagligdagen.

Læs mere ...

Referat fra generalforsamling kreds 3 den 18. februar 2025

Hermed indkaldelse til Generalforsamling i Politipensionisterne kreds 3 Midt- og Vestjylland tirsdag den 18.februar 2025 kl. 10:00 hos robotvirksomheden BILA, Industrivej 8, 7900 Nykøbing M.

Se nærmere informationer om virksomheden på www.bila.dk
Program:
kl. 10.00 – ankomst samt kaffe og brød.
kl. 10.30 – orientering om virksomheden samt rundvisning.
kl. 13.00– frokost i personalekantinen og efterfølgende:
⦁ orientering ved Politiforeningen Midt- og Vestjylland
⦁ afvikling af generalforsamling jf. vedtægter
kl. ca. 15 – afslutning med kaffe og kage.

Dagsorden:
1. Valg af dirigent.
2. Godkendelse af fuldmagter.
3. Formandens beretning.
4. Indkomne forslag.
5. Regnskab.
6. Fastsættelse af kontingent.
7. Valg til bestyrelsen mv. i 2025:
- valg af formand for 2 år. H.J. Blicher Lauritzen er på valg og modtager ikke valg.
- valg af bestyrelsesmedlem for 2 år. Niels Ove Jespersen er på valg og modtager evt. genvalg.
- valg af suppleant for 1 år. Per Ibsen er på valg og modtager evt. genvalg.
- valg af revisorsuppleant for 2 år. Poul Erik Møller er på valg og modtager ikke valg.
- valg af delegerende til Politipensionisterne Landsforenings generalforsamling den 10. april 2025 jf. Landsforeningens vedtægter § 10.
8. Eventuelt.
Forslag der ønskes behandlet på generalforsamlingen skal tilstilles formanden senest 8 dage før generalforsamlingen.

Bemærkninger:
Rundvisningen sker i forskellige haller på fabriksområdet.
Parkering på p-plads ved administrationsbygningen.
Af hensyn til bestilling af frokost mv. anmodes om tilmelding til formanden snarest og senest fredag den 7. februar 2025 på mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller på mobil 2681 9717.

p.b.v.

H.J. Blicher Lauritzen
Kredsformand

Referat fra generalforsamling kreds 3 den 18. februar 2025:

 Vi blev budt velkommen til firmaet BILA af HR Cordinator Helle Sørensen. Efter morgenkaffe med rundstykker viste Helle en kort film om firmaet. Firmaet laver diverse robotløsninger bla. til fødevareindustrien. Der er ca. 800 m.k. ansat og de har flere afdelinger rundt i Danmark og bl.a. en afdeling i USA der er ved at blive udbygget.
Helle fortalte videre at der en god omgangstone i firmaet hvor alle kommer til orde, der var ikke taleret med tale pligt.
Vi blev herefter vist rundt i nogle af firmaets haller, hvor vi bl.a. så nogle løsninger på transport bånd og lifte. De var bl.a. i øjeblikket ved at lave et transportbånd til sengevask til Sygehus Nord.

Efter en meget interessant og informativ rundvisning ankom Niels Brohm, Midt-og Vestjyllands politiforening og holdt følgende indlæg:

Kollegerne behandler stadig mange økosager.
Ca. 40 prct. af ansøgere dumper til dansk prøverne og 28 prct. dumper til de fysiske prøver. Kollegerne får ekstra dansk undervisning. Der er ligeledes mange der har handleplaner.
Det kniber fortsat med at få holdene fyldte op på politiskolen. Mange af kredsene i Østdanmark har ikke økonomi til at ansætte nye kolleger. På politiskolen i Vejle er der kun 1 hold.
Vejlesagen, som mange nok husker fra fjernsynet, er forelagt og klaget til pressenævnet, hvor politiet ikke fik medhold. Overvejes om der skal anlægges civilt søgsmål mod DR
Sagen er sendt videre i klagesystemet.

Der er forslag om at flytte specialpatruljer og specialtjenester til København, således at alt skal rekvireres fra København.
Formanden takkede Niels Brohm for indlægget og inviterede ham til den efterfølgende frokost.

Efter en dejlig frokost blev generalforsamlingen afholdt ifølge vedlagt dagsorden:

Pkt. 1, valg af dirigent: Villy Hald blev valg.
Pkt. 2: Formandens beretning:

Formandens beretning for 2024 under generalforsamlingen i kreds 3, tirsdag den 18. februar 2025 hos virksomheden BILA i Nykøbing Mors.
Jeg vil indlede min beretning for året 2024 med de begivenheder som har haft stor indflydelse på Danmarks politik og vores hverdag. Det er den forsatte krig i Ukraine samt konflikten i Mellemøsten mellem Israel og Palæstinenserne. Med årets udgang skete nyvalg til præsidentembedet i USA, hvor Trump blev præsident og indsat den 20. januar 2025. Vi er måske på vej til en hel ny verdensorden!
I det forløbne år har vi mistet 7 kolleger:
Andy Lassen Gren, Eigil Holtz, Freddy Pedersen, Mogens Schuster Pedersen, Karlo Arensdorf Villadsen, Evan Frits Poulsen, Benny Andersen.
Med 1 min. stilhed vil vi mindes de afdøde.
Æret være deres minde.

Kredsforeningens medlemstal er faldet i 2024 fra 188 til 186 – heri er indregnet døde, udmeldte, slettede samt nye indmeldte.
Vi må desværre konstatere, at vores medlemstal fortsat er faldet. Det er derfor vigtigt, at vi medvirker til at motivere kommende politipensionister til medlemskab af Landsforeningen.
Det skal dog også ses som en normalisering med den aktuelle afgang fra politistyrken, hvor mange kolleger fortsætter i tjenesten efter mulighed for pensionering.
Landsforeningens generalforsamling i 2024 blev afviklet i Odense den 18. april med 68 antal delegerede fra de 12 kredsforening.

Der skete genvalg af:
Formand Mogens Winding for 2 år
Medlemssekretær Finn Knudsen for 2 år
Kontingentet blev ændret fra kr. 200,00 til kr. 250,00 gældende fra 2025. Kredstilskud blev samtidig hævet fra kr. 40,00 til kr. 50,00.
Landsforeningen har 2416 medlemmer (2486 medlemmer i 2023) samt 2 æresmedlemmer.
Landsforeningen har i årets løb afholdt 2 møder med Politiforbundet og herunder bl.a. drøftet et tættere samarbejde om medlemspleje og medlemshvervning, ønske om mere info om Landsforeningens arbejde fra Politiforbundet, at finde plads til et indlæg fra Landsforeningen på Senkarriere kurserne, drøftelserne om automatisk medlemskab af landsforeningen ved pensionering (Norge model).
På generalforsamlingen blev justering af vedtægtens §§ 2, 3 og 9 vedtaget, således at der kan ske optagelse af tjenestemænd i politiet, der er fyldt 63 år uanset om de er pensioneret eller i arbejde.

Referater fra generalforsamlingen, HB – møderne og møder i FU kan ses i sin fulde ordlyd på hjemmesiden www.politipensionisterne.dk
Landsforeningen har planlagt afvikling af generalforsamling torsdag den 10. april 2025 i Mødecentret i Odense. Vores kreds kan stille med 5 delegerede. Forslag der
ønskes behandlet på Landsforeningens generalforsamling skal være formanden i hænde senest den 13. marts 2025.

Til orientering kan oplyses, at Forbundet har registreret 1.401 medlemmer på passiv medlemskab samt 1.231 medlemmer på passiv+ medlemskab.
I forbindelse med OK 24 indeholder aftalen en lønregulering i staten pr. ¼-2025 med 1.27% - samtidig er der sket en udmøntning fra reguleringsordningen med ./. 0,78% således at vores stigning er beregnet til 0.49%. Årsagen skyldes den private lønudvikling har været mindre positivt end forventet. Det skal dog i den forbindelse anføres, at aftalepartnerne under OK 24 har aftalt at genoptage forhandlingerne i slutningen af 2025, hvis det viser sig, at den private lønudvikling er ændret markant i forhold til den offentlige lønudvikling, såvel i positiv som i negativ retning.

Jeg vil også gøre opmærksom på, at vores politikere i DEC 2023 vedtog en skattereform med forhøjelse af beskæftigelsesbidraget (AM – bidraget) samt en personskattereform for 2025/2026 hvor grænsen for topskat hæves. Reformerne gælder ikke personer på folkepension, overførselsindkomster, tjenestemandspensioner m.fl.
Men vi skal også se fremad mod overenskomstforhandlingerne OK 26 – det kan blive nogle vanskelige forhandlinger bl.a. grundet den indenrigs- og udenrigspolitiske situation.
På nuværende tidspunkt har der været afholdt et team-møde mellem Sammenslutningen af Senior- og Pensionistforeninger (næstformand Mogens Winding) og repræsentanter fra DJØF med hensigten at undersøge om der kunne findes fælles holdning til fremsættelse af krav til OK 26, eventuelt sammen med SKAF (stats og kommunalt ansattes forhandlingsfællesskab) og OAO (offentligt ansattes organisationer.

Mulige krav kan være:
1. procentreguleringen af tjenestemandspensionerne og efterindtægt fastsættes til den samlede ramme, der afsættes til egentlige lønformål.
2. ændring af bekendtgørelsen om regulering af tjenestemandspensioner.
3. En ekstraordinær regulering af den generelle tjenestemandspension til dækning af det dokumenterede efterslæb på 1,79% for perioden OK 08 til OK 18.
De beskrevne krav fremsættes for at forhindre, at tjenestemandspensionen bliver yderligere forringet i forhold til de øvrige arbejdsmarkedspensioner i Danmark.

Der skal arbejdes for opbakning til kravene fra CO 10 og CFU samt ved påvirkning i det politiske system med kontakt til politikere og finansordførere, samt med artikler i relevante fagblade og ved samarbejde med Faglige Seniorer, som også har tjenestemandspensionister i deres medlemskreds.
Aftalemæssigt ligger forhandlingsretten hos Landsforeningen gennem Tjenestemandsloven og Hovedaftalen fra 1969 og udøves gennem sammenslutningen af seniorafdelingerne i Dansk Told og Skatteforbund, Teknisk og Administrative Tjenestemænd samt Centralforeningen af Stampersonel. Sammenslutningen er repræsenteret i CO 10 (på lige fod med Politiforbundet). Se hjemmesiden www.sammenslutningenico10.dk

Kredsforening:
Bestyrelsen har afholdt 4 bestyrelsesmøder i 2024 – henholdsvis i Herning, i Daugbjerg med planlægning af medlemsmøde og i Nykøbing Mors med planlægning af virksomhedsbesøg og generalforsamling. Bestyrelsen har konstrueret sig med
Jørgen Fisker som kasserer samt N.O. Jespersen som næstformand og sekretær. Medlemsmødet i Daugbjerg Kalkgruber tirsdag den 27. august 2025 med 19 deltagere. Efter kaffe og rundstykker fortalte bestyrer Carsten Christensen om kalkgruberne som efter en længere periode lukkede i 1872, da det ikke var rentabelt at grave kalken op. Produktionen af kalk flyttede til Mønsted Kalkgruber. Under en guidet rundvisning i gruberne så vi flagermus hængte oppe under loftet, hvor de sov i dagtimerne indtil de fløj ud om natten. Guiden fortalte meget levende om Jens Langkniv, der var erklæret fredløs og som holdt til i en af grotterne. Efter frokost orienterede formanden om arbejdet i Landsforeningen samt forhandlingerne med Forbundet om automatisk overflyttelse af medlemskab til Landsforeningen ved pensionering (Norges model). Dagen sluttede med kaffebord.
I samarbejde med Politiforeningen MVJ blev afholdt orienteringsmøde den 13. november 2024 på Politigården i Holstebro med bestyrelsesmedlemmer fra 5 seniorklubber (afbud fra Viborg og Skive). 13 deltog i mødet inkl. formand og næstformand i Politiforeningen.

Formand Niels Brohm bød velkommen og omtalte en artikel i Politibladet om pensionerede kollegers adgang på politistationerne. Der er ingen problemer på stationerne i MVJ, når retningslinjerne følges. Han redegjorde herefter for en række aktuelle forhold bl.a. vådeskudsulykke på Vestegnen – ressourceforbrug ved de 3 superligaklubber i kredsen - analyse af Den Nationale Beredskabsplan – besparelser i politiets budget på 100 mill. (2,3 mill. i MVJ og opsigelse af kredsens 23 konsulentstillinger) – det store antal IT relaterede sager – forhandling af organisationspulje med udmøntning til særligt udsatte – flytning af hundeafdelingen til Skive – EU formandskabet med aktiviteter i Herning – forsøgskreds med elbiler og kropkameraer.
Bestyrelserne fra Seniorklubberne redegjorde for antal medlemmer og aktiviteter. Seniorklubberne har god kontakt til Lokalpolitistationen med mulighed for mødedage.
Bestyrelsen vil gerne modtage evt. forslag til emner der evt. skal arbejde med i den kommende periode.
Dette er min sidste beretning som formand. Beretningen overlades nu til forsamlingens debat.
Tak for året der er gået.
Tak til Niels Ove Jespersen, Jørgen Fisker for godt samarbejdet i årets løb.

Samt tak til Viggo Kobæk for hjælp til gennemførelse af besøget hos BILA.
H.J. Blicher Lauritzen, afgående formand.
Ad 4: Ingen forslag.
Ad 5: Regnskab:
Kassereren fremlagde regnskabet, der blev godkendt. Han oplyste samtidig, at der ikke var regnskabsmæssig mulighed for et medlemsmøde hvert år. Sådan som der i de seneste par år været mulighed for blandt andet p.g.a. af sparede omkostninger fra Corona nedlukningen.
Flere medlemmer ville gerne have dette møde og foreslog en egenbetaling til et sådant møde.
Ad 6: Uændret, ingen kontingent.
Ad 7: Valg til bestyrelsen.
Valg af formand for 2 år: Formanden H.J. Blicher Lauritsen er på valg og ønsker ikke genvalg. Valgt blev nuværende kasserer: Jørgen Fisker.
Valg af bestyrelsesmedlem for 2 år. Niels-Ove Jespersen stillede sit kandidatur til rådighed, idet han nu havde været næstformand i 10 år. Valgt blev Egon Horsager Nielsen.
Valg af bestyrelsesmedlem for 1 år: Valgt blev Bjarne Andersen.
Valg af suppleant: Valgt blev Per Ibsen.
Valg af revisor: Mogens Rubeck Jacobsen valgt for 1 år.
Revisorsuppleant: Kjeld Nedergaard valgt for 2 år.
Valg af delegerede til generalforsamling i landsforeningen.
Jørgen Fisker, Egon Horsager Nielsen, Bjarne Andersen, H.J. Blicher Lauritsen og Per Ibsen.
Ad 8: Eventuelt:
N.O. Jespersen takkede formanden for godt samarbejde gennem de sidste 10 år og for arbejdsindsats i foreningen gennem de sidste 18 år.
H.J. Blicher Lauritsen takkede N.O. Jespersen for arbejdsindsatsen i foreningen gennem de sidste 10 år.
Herefter fik de pgl. vingaver.
HJ takkede herefter dirigenten for at have ledet generalforsamlingen på en god og sikker måde. Han afsluttede generalforsamlingen og sagde tak til medlemmer for deltagelsen.

N.O. Jespersen. referent

Referat fra bestyrelsesmøde kreds 3 den 5. marts 2025

Referat fra bestyrelsesmøde i kreds 3, Midt og Vestjylland onsdag den 5. marts 2025 kl. 10 på Gudenåvej 48, 7400 Herning.

Den afgående formand Hans Jørgen Blicher deltog ved mødets start, hvor han orienterede om, hvordan han havde forvaltet jobbet som formand, formandens opgaver og opgavefordeling i bestyrelsen. Der blev endvidere orienteret om praktiske forhold i forbindelse med den kommende generalforsamling i landsforeningen.
Jørgen Fisker takkede den afgående formand for hans deltagelse i mødet.

Dagsorden:
1. Velkomst og godkendelse af dagsorden
2. Godkendelse af referat fa bestyrelsesmødet den 17. feb. 2025, samt generalforsamlingsreferat fra den 18. feb. 2025.
3. Konstituering
4. Økonomi.
5. Nyt fra Landsforeningen
6. Eventuelt

1: Formanden bød velkommen til det første møde i den nye bestyrelse.
Dagsorden blev godkendt uden bemærkninger.

2: Der var udsendt referater fra bestyrelsesmødet den 17. feb. 2025 og generalforsamlingen den 18. feb. 2025. Der var ingen bemærkninger til referaterne fra den nye bestyrelse.

3: Bestyrelsen drøftede fordelingen af jobbet som kasserer, næstformand og sekretær.
Efter en kort drøftelse konstituerede bestyrelsen sig som følger:

Formand: Jørgen Fisker, Herning (valgt på generalforsamlingen)
Kasserer: Bjarne Andersen, Thisted
Næstformand og sekretær: Egon Horsager Nielsen, Ringkøbing.

4: Formanden orienterede om foreningens økonomiske forhold.
I perioden omkring Corona blev de lokale foreninger tildelt ekstra tilskud fra landsforeningen, idet der i den periode var begrænset aktivitet. Der blev bl.a. ikke afholdt generalforsamling.
Det gav en ophobning af midler i lokalforeningen, der er blevet brugt på øgede aktiviteter.
Disse midler er nu ved af være opbrugt, og vi må se ind i en tid med normale økonomiske forhold.
Vi kan allerede nu se et underskud i 2025.
Det er bestyrelsens ønske, at der skal være end mindre formue i foreningen, så der i en given situation, kan afholdes en ekstraordinær generalforsamling.
Dette indebærer, at det er nødvendigt sænke aktivitetsniveauet. Bestyrelsen har et ønske om at fastholde afviklingen af møderne med seniorklubberne, idet det vurderes at disse møder, kan medvirke til at fastholde og tiltrække medlemmer og dermed øge indtægterne.

5: Der afholdes HB-møde i Politipensionisternes Landsforening den 11.marts 2025, hvor der bl.a. arbejdes i 3 spor:
⦁ Beregninger på vores pensionsefterslæb op til OK 2026
⦁ Skabe samarbejde med andre pensionistgrupper
⦁ Styrke samarbejdet med Politiforbundet.

Landsforeningen afholder generalforsamling i Odense den 10. april 2025.

6: Bestyrelsen drøftede muligheden for at afholde elektroniske møder. Der var enighed om, at det var en mulighed i et vist omfang.

Egon Horsager Nielsen
sekretær

Referat fra bestyrelsesmøde kreds 3, den 17. februar 2025

Indkaldelse til bestyrelsesmøde i kreds 3 (MVJ) mandag den 17. februar 2025 kl. 10 hos formanden.


Dagsorden
1. Velkomst og godkendelse af dagsorden.
2. Godkendelse af referat fra bestyrelsesmødet den 03. december.
3. Afvikling af kredsforeningens årlige generalforsamling den 18. februar.
4. Nyt fra Landsforeningen med muligt samarbejde med andre organisationer i.f.m. OK 26.
5. Orientering v/kassereren.
6. Eventuelt.

Kaffe/brød ved mødets start og en lettere arbejdsfrokost.

H.J. Blicher Lauritzen
Formand

Ad 1: Dagsorden godkendt.

Ad 2: Referat fra bestyrelsesmøde den 3. december godkendt, ingen bemærkninger.

Ad 3: Afviklingen af kredsforeningens årlige generalforsamling den 18. februar. Der er tilmeldt 37 medlemmer til generalforsamlingen og hvilket er ca. det samme antal som de foregående år.

Tillidsmand Niels Brohm fra Midt-og Vestlyllands politi er inviteret og kommer og fortæller om hvordan arbejdssituationen er i politiet p.t. NB har 30 min. til sit indlæg

Ad 4: Formanden redegjorde for sammenslutning af de senior og pensionistforeninger i CO-10 der kæmper for en regulering af tjenestemandspensionen ved de kommende overenskomstforhandlinger. Det kørte i 2 spor, et i sammenslutningen og et i landsforeningen sammen med politiforbundet.
Vores formand Mogens Winding gør en stor indsats.
Landsforeningen havde sendt en forespørgsel om foreningen måtte sende en repræsentant til de kommende senkarriere kurser, men det var blevet afvist p.g.a. tidspres.
HJ omtalte ”Norgesmodellen”, men p.t. ingen ændringer.

Ad 5: Orientering ved kassereren: Regnskabet godkendt til forelæggelse for generalforsamlingen.

N.O. Jespersen, næstformand.

Referat fra bestyrelsesmøde, kreds 3, den 3. december 2024

 Herning, den 23. november 2024.
Indkaldelse til bestyrelsesmøde tirsdag den 3. december 2024 kl. 10 hos formanden.


Dagsorden
1. Velkomst og godkendelse af dagsorden.
2. Godkendelse af referat fra bestyrelsesmødet den 15. oktober.
3. Bemærkninger til mødet med Politiforeningen MVJ og bestyrelserne i seniorklubberne.
4. Skrivelser fra Landsforeningen med aftalekrav i.f.m. OK 26.
0. indstillingsnotat fra OK 26-udvalget
1. referat fra bestyrelsesmødet i Sammenslutningen 181024
2. udkast af skrivelse til Finansordfører
3. udkast af skrivelse til Medarbejder- og Kompetence Styrelsen
4. referat fra FU-møde 111124
5. Orientering v/kassereren.
6. Gennemgang og justering af udkast til indkaldelse og dagsorden til generalforsamling 2025.
7. Eventuelt.

Kaffe/brød ved mødets start og en lettere arbejdsfrokost.

H.J. Blicher Lauritzen
Formand

 

Ad 1: HJ bød velkommen til mødet, dagsorden godkendt.

Ad 2: Referat fra bestyrelsesmødet den 15. oktober i forbindelse med besøg hos robotvirksomheden Bila godkendt.

Ad 3: HJ oplyste at hvis behov opstår,
kan bestyrelsen mødes med formanden for politiforening i Midt-og Vestljylland Niels Brohm. HJ vil undersøge hvor mange der melder tilbage på skrivelsen fra politipensionister i forbindelse med kollegerne afgår på pension.

Ad 4: Diverse skrivelser om vores pensionsforhold, bl.a aftalekrav til OK 26, modtaget fra formanden Mogens Winding. Efter en god debat blev der udfærdiget et notat og som er sendt til Mogens Winding.

Ad 5: kassereren JF oplyste at økonomien er ok p.t. Vi bør holde et medlemsmøde det år hvor der er overenskomstforhandlinger.

Ad 6: Indkaldelse til generalforsamling i 2025 udfærdiget af HJ. Indkaldelsen godkendt efter nogle småjusteringer.

Ad 7: Intet til dette punkt.

N.O. Jespersen,
Næstformand.

Referat fra bestyrelsesmøde kreds 3 den 14. oktober 2024

Herning, den 14. oktober 2024.
Afvikling af bestyrelsesmøde i forbindelse med besøg hos Robotvirksomheden Bila og Gullerup Strand Kro tirsdag den 15. oktober 2024.


Dagsorden
1. Velkomst og godkendelse af dagsorden.
2. Bemærkninger til medlemsmødet hos Daugbjerg Kalkgruber.
3. Orientering v/kassereren.
4. Møde med Politiforeningen MVJ og Seniorklubberne den 13/11-24
5. Planlægning af Generalforsamlingen 2025
6. Eventuelt

Arbejdsfrokost kl. 13 på Gullerup Strand Kro.

H.J. Blicher Lauritzen
Formand


Inden bestyrelsesmødet mødtes bestyrelsen, samt Viggo Kobæk, der havde etableret kontakten til Bila.


HA Kordinator Helle Sørensen modtog os og fortalte os om virksomheden. Virksomheden skaber robotløsninger, der forbedrer kapaciteten, effektiviteten og rentabilitet i industrien. Helle fortalte at de sender tekniker ud og er en global virksomhed.

Vi fortalte kort om hvilken organisation vi tilhører og Helle oplyste at vi var velkommen til at besøge virksomheden og holde vores generalforsamling. Vi fik et meget positiv indtryk af virksomheden og de lokaler som vi kan mødes i og holde vores generalforsamling.

Herefter fik vi en guidet tur rundt på Mors ved Viggo, hvor han fortalte om forskellige udsigtspunkter som vi kørte forbi.
Vi spiste frokost på Gullerup Strand Kro og som navnet siger med en dejlig udsigt over Thisted Bredning, hvilket er navnet på farvandet mellem Mors og Thisted.
Efter frokosten holdt bestyrelsen møde med ovennævnte dagsorden:


1. Dagsorden godkendt.
2. HJ oplyste, at han kun havde fået positiv kritik af vores medlemsmøde hos Daugbjerg Kalkgruber. Flere medlemmer havde set ”Jens Langkniv” nede i gruberne, (han må jo være en gammel mand idet han er fra 1600-tallet).
3. Kassereren oplyste, at vi fortsat har en sund økonomi.
4. HJ har aftalt med Niels Brohm, hvordan mødet skal forløbe og håber der kommer repræsentanter fra alle seniorklubber i Midt-og Vestjylland. Der er sendt indbydelser til seniorklubberne.
5. Generalforsamlingen afholdes Tirsdag den 18. februar hos Bila. Vi mødes kl. 1000 og forventer vi er færdig ca. kl. 1500. Der vil blive serveret forplejning i kantinen hos Bila.
6. Eventuelt, intet til dette punkt.


N.O. Jespersen, næstformand.

Referat fra bestyrelsesmøde kreds 3 den 7. november 2023

Referat fra kredsbestyrelsesmødet kreds 3, tirsdag den 7. november 2023 hos virksomheden Dan Kalk i Løgstør.


Dagsorden

Mødet indledes med aftale om virksomhedsbesøget – herunder det praktiske arbejde med modtagelse af deltagere, rundvisning, forplejning samt afvikling af generalforsamlingen mv.
1. Planlægning af generalforsamling 2024:
- fastsættelse af dato
- dato for udsendelse af indbydelse
- dato for tilmeldelse
- aftale om forplejning og mødelokale
- økonomi!
2. Orientering v/kassereren.
3. Gennemgang af ændringsforslag til Landsforeningens vedtægter samt samarbejdsaftale med Politiforbundet..
4. Møde med Politiforeningen MVJ d. 22/11
5. Eventuelt.

Fra bestyrelsen mødte formand H.J. Blicher Lauritzen (HJ) og bestyrelsesmedlem N.O. Jespersen (N.O.) samt suppleant Per Ibsen (PI). Afbud fra bestyrelsesmedlem Børge Sørensen.
Der var arrangeret samkørsel fra Viborg til Løgstør.

Direktør Jens Søndergaard, Dan Kalk modtog i firmaets mødelokale og så frem til foreningens virksomhedsbesøg. Han forklarede firmaets historie og produkter samt produktionsapparat. Det aftales, at besøget skulle finde sted onsdag den 14. februar 2024 kl. 10. Da rundvisning sker udendørs anbefales praktisk fodtøj evt. støvler samt påklædning efter vejret. Frokost og generalforsamlingen henvises til Bondestuen eller Løgstør Parkhotel.

Herefter blev følgende emner behandlet:
ad. pkt. 1 – Generalforsamlingen afholdes onsdag den 14. februar 2024 med besøg hos Dan Kalk. Tidspunktet annonceres i bladet Dansk Politi og skriftlig indbydelse udsendes til medlemmer i løbet af januar måned 2024. Tilmelding skal ske senest fredag den 2. februar 2024. N.O. holder kontakten til Dan Kalk samt undersøger mulighed for forplejning/lokale i Løgstør/Aggersund til et rimeligt prisleje.

ad. pkt. 2 – grundet kassererens fravær kunne HJ oplyse, at kredsforeningens har en fornuftig økonomi.

ad. pkt. 3 – Det udsendte materiale med ændringsforslag til Landsforeningen vedtægter og nyt udkast til samarbejdsaftalen med Politiforbundet samt de udmeldte krav i forbindelse med OK 24 blev drøftet uden yderligere bemærkninger. Regeringens oplæg til et kommende skattefradrag til lønmodtagere og enlige forsørgere fandtes uretfærdigt, idet folk på pensioner ikke er omfattet. Det blev besluttet, at HJ skriver til formanden Landsforeningen og gør opmærksom på problemet.

ad. pkt. 4 – HJ omtalte mødeindkaldelse til formændene i Seniorklubberne på de 7 Lokal-politistationerne samt aftalen med formanden for Politiforeningen MVJ. Det aftaltes at PI vil være referent under mødet.

ad. pkt. 5 – Mødet sluttede med en lettere arbejdsfrokost i pølsevogn.

Referent
H.J. Blicher Lauritzen

Referat fra medlemsmødet i kreds 3 den 27. august 2024

 Medlemsmøde i Daugbjerg Kalkgruber, tirsdag den 27. august 2024.


Vi mødtes på p.pladsen ved gruberne kl. 1000, hvorefter vi gik gennem skoven til Skovhuset ved indgangen, hvor vi mødte bestyreren, Carsten Christensen.
Vi startede dagen med en kop kaffe og rundstykker og Carsten fortalte lidt historie om gruberne.

Daugbjerg Kalkgruber har over 1000 år på bagen og er den ældste kendte kalk grube i Skandinavien. Da man begynder at lave mursten i 1200 tallet bliver det pludselig rentabel at grave kalken op. Børn helt ned til 6-års alderen kunne få arbejde her. De bar tunge kurve med kalk igennem gangene.

Gruberne blev lukket i 1872, da det ikke mere var rentabelt at grave kalken op her og produktionen blev flyttet til Mønsted kalkgruberne.
I 1960.erne skiftede ejerskabet af Dybdalskoven hænder og Hildsgaard familien overtog og er den familie i dag der ejer området og Carsten er bestyrer af stedet i dag og er ansat af barnebarnet Anita Hildsgaard.

Carsten fortalte videre at man ønsker at bevare gruberne og give folk en autentisk oplevelse af at gå ned i gruberne.
Herefter var der rundvisning i gruberne sammen med en guide. De fleste medlemmer var nede i gruberne. Guiden fortalte meget levende om Jens Langkniv, der var en jysk fredløs, der holdt til i grubberne i 1600 tallet. Ifølge guiden kan man faktisk nogle gange møde Jens i gruberne. Jens Langknivs hule er 60 m. under jordens overflade og er den største grotte i kalkmines gangsystem.

I gruberne så man også flagermus som hængte oppe under loftet og sover i dagtimerne indtil de flyver ud om natten.
Efter rundvisning i gruberne var vi alle blevet sultne og indtog nogle stk. smørrebrød med en øl/vand.

Efter frokost var der medlemsorientering ved formanden HJ. Han indledte mødet med at fortælle at Niels Brohm, fm. i MVJ og formanden for PL begge var inviteret men var forhindret i at deltage.

Efter sidste års generalforsamling har bestyrelsen konstitueret sig med Jørgen Fisker som kasserer. Det lykkedes efter en del korrespondance med Lån og Spar Bank.

 Vores medlemstal har desværre de senere år været faldende. Vi er i 2024 189 medlemmer og samme udvikling ses i vores landsforening, hvor vi i 2024 er 2416 medlemmer. HJ mente at det faldende medlemstal bl.a. kunne skyldes Politiforbundets tiltag i 2021 med indførsel af 2 nye medlemskaber passiv + 200 kr. pr. måned og passiv 422 kr. årligt.

Kommende politipensionister overflyttes automatisk til passivt medlemskab, medmindre man melder aktivt fra.

Et medlemskab giver nogle fordele, fordelskunde i Lån og Spar bank, forbrugsforeningen, plus-kortet, modtagelse af det trykte politiblad, samt Tjenestemændenes låneforening, Popermo m.v.

Landsforeningen er meget opmærksom på det faldende medlemstal og har fremlagt en emneliste med forslag til styrkelse af tilgang af nye politipensionister. Landsforeningen arbejder på en løsning der betyder at tjenestemænd ansat i politiet ved pensionering overføres til medlemskab af foreningen med mulighed for at fravælge ordningen. Vi har i bestyrelsen haft notatet til gennemsyn og gjort opmærksom på persondataforordningen, forslag om samtykkeerklæringer og forhandlingsretten. Notatet skal vedtages på HB mødet den 9. september.

Lokalt har vi aftalt med Niels Brohm, at han på arbejdsmail spørger kolleger på vej mod pension om vi må sende en informationsskrivelse. Hvis der gives tilsagn sendes skrivelsen til pgl. Det vurderes ikke at være i konflikt med GDPR-reglerne og har virket i nogle få tilfælde.

Yderligere nævnte HJ det årlige møde med bestyrelsesmedlemmer fra de 7 seniorklubber.

OK 24: Her blev forhandlet en økonomisk ramme på 8,80%. Tjenestemandspensionen udgør 7,40% og er fordelt med 5,89% pr. ¼-24 – 1,31% pr. ¼-25 og 0,20% på 1/11-25. Andre formål er på 1% og reststigning skøn på 0,4%. Derfor et efterslæb 1%+akkumuleret efterslæb på 1,79% fra tidligere OK forhandlinger efter 2005.

Det er Landsforeningen som har forhandlingsretten på vores vegne. Forhandlingsretten er via CO-10 og vi er den del af sammenslutningen af senior og pensionistforeninger sammen med Dansk Told og Skatteforbund, Tekniske og Administrative Tjenestemænd. Fremtiden vil vise om det er realistisk at få opfyldt et dokumenteret efterslæb ved forhandlingerne. Det er vigtigt at vi som statspensionister fastholder købekraften fremover.

Vedtægterne i PL er ændret, således det er muligt at optage polititjenestemænd, som ved udgangen af et kalenderår er fyldt 63 år.

 Vores kontingent er ændret fra 200 til 250 kr fra 2025, samtidig er kredstilskud ændret fra 40 til 50 kr.

N.O jespersen,
Næstformand.

 

  • 1
  • 2

SE KREDSENE PÅ KORT

SE KREDSENE PÅ KORT

Se Danmarks kort med kredsinddelinger, og med kredsnummer.
Vælg info og få mere information om kredsene.
Se hurtig klik for oplysninger om kredsbestyrelsen

Find det her...

NYT FRA KREDSENE

NYT FRA KREDSENE

Se det seneste nyt fra alle kredsene.
Vælg din kreds, eller vælg en anden kreds nyhedsindslag

 

Find det her...